Çin Öğrenci Vize Şartları (Değişti)

Çin öğrenci vize şartları nelerdir

ÇİN ÖĞRENCİ VİZESİ

Çin Öğrenci Vizesi Hakkında Nedir?

Çin’de lise, üniversite ya da yüksek lisans, hekime eğitimi alabilmek isteyen şahısların müracaat yapması gereken bir vize türüdür. Şahıslar eğitimlerini tespit edilen vakit vaktinde Çin’de alır ve lüzumlu gördüğünüz durumda eğitimlerini tamamlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin öğrenci vizesi şahıslara eğitim alacakları vakit vaktinde verilmektedir. Bu vakit daha sonra Çin’de uzatılabilinir. Şahıslar bu vakit bitmeden uzatma işlemleri amacıyla müracaatlarını yapmalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin Konsoloslukları müracaat yapılacak resmi kurumlardır. Vize merkezleri de müracaatlarda şahıslara yardımcı olmaktadır.

Çin Öğrenci Vize İşlemleri

Çin Öğrenci Vize İşlemleri

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1. Pasaport. Çin X1 vizesi amacıyla geçerli pasaportunuz lüzumlu olup seyahat ardından en az 8 ay daha geçerlilik vakti olan pasaportlar kabul edilmektedir.
  2. Kimlik. Çin öğrenci vizesi amacıyla nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekmektedir.
  3. Fotoğraf. Uzun vakitli Çin öğrenci vizesi amacıyla 2 resim vesikalık fotoğraf getirmelisiniz. Vesikalık fotoğrafınızın arka fonu beyaz olmalıdır. Yalnızca güncel olan vesikalık fotoğraflar kabul edilmektedir.
  4. Okul Kayıt Mektubu. Çin’de eğitim görmeyi planladığımız okuldan alacağınız kayıt mektubu Çin’de uzun vakitli eğitim görmek amacıyla gitmek istediğinizi gösteren bir ispattır.
  5. Sabıka Kaydı. Çin X1 vizesi amacıyla isimli sicil kaydınızı gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sabıka kaydınızın üstünde isimli sicil kaydı yoktur yazısı yer almalıdır. Bu belge isimli sicil kaydıyla eş güdümlü alınmalıdır.
  6. Sıhhat raporu. Çin X1 vizesi amacıyla sıhhat hâlinizi gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sıhhat raporunuzun konsoloslukça kabul edilmesi amacıyla raporunuzu tam teşekküllü devlet hastanesinden kurul doğrultusundan onaylı olarak almış olup üstünde ıslak imza ve mühür yer almalıdır.
  7. Eski Pasaport. Uzun vakitli Çin öğrenci vizesi amacıyla şu anda geçerli pasaportunuzla eş güdümlü eski pasaportunuzu da vermelisiniz.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat tarihinden 1 ay evvel müracaat gerçekleştirmek iyi olacaktır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Yetkili vize merkezleri randevu işlemleri amacıyla hizmet vermektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Soruları

Çin öğrenci vizesi kaç günde çıkar?

Çin Halk Cumhuriyeti, öğrencilere, eğitim süresine bağlı 2 tip vize imkânı tanımıştır. Eğer Çin’de 180 günden daha uzun süreli eğitim almayı düşünüyorsanız X1 tip vizeye, 180 günden kısaysa X2 tip vizeye başvurmanız uygundur. Uzun süreli olan X1 tip vizenin ortalama çıkma süresi 10 gün civarındadır.

Çin öğrenci vizesi veriyor mu?

Çin vizesi öğrenci başvuruları için eğitim kurumu belgeler ve Türkiye’de eğitim alınan okuldan alınacak güncel belgelerle başvuru yapılmalıdır. Tek girişli ve çok girişli vize türünde yapılan başvurular, Çin Büyükelçiliği tarafından onaylanır.

Çin öğrenci vizesi nasıl alınır?

Çin öğrenci vizesi almak isteyen kişiler gerekli evraklarla birlikte yetkili vize başvuru merkezinden randevu almalıdır.

Çin Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.