Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:istanbul.china-consulate.org’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Previous
Next

ÇİN TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

Çin Ticari Vize İşlemleri Hakkında

NEDİR?

Çin ticari vizesi, ülkeye ticari amaçlarla ya da iş gerekçesiyle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları amacıyla lüzumlu olan bir vize türüdür.

Ticari vizenin kapsamına fuarlara katılma, eğitimlere katılma, seminerlere katılma, kongrelere katılma gibi gerekçelerle ülkeye giriş gerçekleştirmek isteyen şahıslar de girmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin ticari vizesi şahıslara fuar vakti vaktinde verebiliriz. Bu vakit konsolosluk yetki sahibi şahıslarının tespit ettiği vaktiyle göre farklılık gösterebilir. Fakat şahıslar ticari vize alacakları vakit o ticari etkinlik vaktinde ülkede dolaşım hakkı bulunduğunu unutmamalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin ticari vizesi amacıyla şahıslar tüm evraklarını hazırlandığı takdirde Türkiye’de tespit edilen Çin Konsolosluğu’na müracaat yapabilirler. Başvuru esnasında tüm evrakların kusursuz olmasından emin olunmalıdır.

Çin Ticari Vize İşlemleri 2020
Çin Ticari Vize İşlemleri 2020

 

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Çin’de yapılacak olan ticari etkinliğin sahibi şirket doğrultusundan gönderilecek olan çağrıda tüm şirket verileri ayrıntılı olarak yer almalıdır. Bu bilgilerde doğru isimeler bulunması vizenin ret yanıtı almaması amacıyla mühimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Vize müracaat formu-Çin Ticari Vize müracaat amacıyla Çin Vize Başvuru Formu doldurulurken ilgi edilmesi lüzum en birtakım haller vardır.

Başvuru Forumu’nun ilgili ve kusursuz doldurulmasına ve formda beyan edilen bulguların seyahatin lüzumlarını ispatlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Ticari Davetiye-Ticari vize ile Çin’e ticari seyahat etmek isteyen Türkiye umumi pasaport ya da üçüncü ülke umumi pasaporta sahip bireylerin 15.02.2016 tarihinden itibaren ‘’Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, ‘’Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ belgelerinin aslını ibraz etmeleri lüzum etmektedir.

Pasaport: Seyahat ardından ne az 6 ay geçerliliği ve varsa eski pasaportlar.

Davetiye: Çin’deki şirketin e-posta ile gönderdiği İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazdığı çağrı

Çin’deki şirketin ticari lisansı ve şirket yetki sahibi şahıssının kimlik fotokopisi. Hem de şirketin ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD.

Fotoğraf. 2 ismet 33×48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz güncel fotoğraf.

Güncel tarihli şirket evraklar. Orijinal etkinlik belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopisi.

Nüfus kayıt örneğinin aslı ve kimlik fotokopisi.

Vize talep dilekçesi: Şirket sahibi doğrultusundan noter onaylı olmalıdır.

Noter onaylı beyanname: Şirket yetki sahibi şahıssa doğrultusundan bireyin çalıştığına dair beyanname.

Sabıka sicil kaydı: E-devlet üstünden alınabilmektedir.

İşe giriş bildirgesi.

SGK hizmet dökümü

Banka hesap dökümünün aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı en az 5.000 USD bakiyeli.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Şahıslar katılacakları ticari etkinlik başlamasından evvelce seyahat tarihlerine bir ay kala en geç müracaat işlemlerini yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere şahıslar vize merkezleri ile etkileşim kurabilir ya da konsolosluk görevliler ile irtibata geçebilirler.

Çin Ticari Vize Soruları

Çin ticari vize nedir?

Ticari amaçlarla veya iş gerekçesiyle ülkeyi ziyarette bulunan Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının aldığı vize türüdür. Bu vize türüne başvurmak isteyen vatandaşların davetiyeleri de seyahat amacını detaylı ve doğru bir şekilde açıklamış olmalıdır. Aksi takdirde vize reddi alınabilir.