Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:istanbul.china-consulate.org’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Previous
Next

ÇİN TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Çin Transit Vize İşlemleri

NEDİR?

Çin vize çeşitleri arasında tespit edilen Çin transit vizesi (G vizesi); Çin’den transit geçiş yapacak şahıslara verdiği bir vize türüdür. Çin üzerinden rastgele bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmadığı prosese 24 saate kadar vize alınmasına lüzum yoktur.

Havalimanından çıkılması ya da 24 saatten daha uzun bir vakit konaklama gerektiren hallerde transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az kalınması halinde Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Çin üstünden bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmışımızı prosese 24 saate vize alınmasına lüzum yoktur. Havalimanından çıkılması ya da 24 saatten daha uzun bir vakit konaklama gerektiren hallerde transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az kalınması halinde Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

Çin Transit Vize
Çin Transit Vize

NEREYE BAŞVURULUR?

Çin transit vizesi amacıyla şahıslar müracaatlarını Çin Konsolosluklarına yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  • Pasaport
  • Fotoğraf
  • Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve ‘Sicil Kaydı Yoktur’ yazısının isimlı ibraz edilmelidir. Adliyeden son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.
  • İkametgâh Belgesi
  • Banka Hesap Cüzdanı
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Çin transit vizesine müracaat gerçekleştirmek amacıyla şahıslar seyahat tarihlerinden en çok iki hafta evvelce müracaatlarını gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu vakit şahısların seyahatlerini problemsiz bitirmesi amacıyla uzatılabiliriz.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Çin transit vizesi alabilmek isteyen şahıslar randevularını vize merkezleri aracılığı ile alabilir ve vize merkezleri rehberliğinde evraklarını tamamlama işlemlerini yapabilirler.