Çin Turistik Vize Şartları (Değişti)

Çin turistik vize işlemleri

ÇİN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Çin Turistik Vize Hakkında Nedir?

Çin vizesi, seyahat ve ticari hedefler başta olmak üzere çalışma, oturma, ziyaret gibi nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları doğrultusundan Çin Halk Cumhuriyeti’nin yetki sahibi kişi makamlarına müracaat ederek alması gereken resmi bir izindir.

Çin vizesi başvurusu, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları amacıyla değil çoğu ülkenin vatandaşları amacıyla zorunludur. Ülkenin demografik, sosyolojik ve politik yapısı, Dünya’nın çoğu ülkesinden değişik olmakla eş güdümlü bunun bir yansıması olarak vize politikası da başka ülkelere nazaran son derece değişiktir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Tek ve Çift girişli vizelerin geçerlilik zamanı 3 aydır. 3 ay içerisinde uygulanan girişi takip eden 30 gün Çin’de kalınabilir. 6 Aylık ve 1 Yıllık vizeler çok girişlidir, giriş adedi sınırlandırması yoktur. Ancak bir girişte en çok 30 gün kalınabilir.

Çin Turistik Vize İşlemleri 2023

NEREYE BAŞVURULUR?

Şahıslar Çin turistik vizesi amacıyla Çin Konsolosluğu’na takım olarak müracaat yapabilirler. Bu işlemler vize merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Vize müracaat formu: Başvuru formunun ilgili ve kusursuz doldurulması ve formda beyan edilen bulguların seyahatin amacını ispatlayan belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Pasaport: En az 6 ay vakti olan ve iki boş sayfasının olması gerekmektedir.

Fotoğraf: 2 resime 33×48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz, önden çekilmiş ve gözlük kullanılmayan Biyometrik fotoğraf: Fotoğraf bu standartlara makul olarak hazırlanmalıdır.

İkametgâh belgesi: Şahısın oturduğu evi gösterir olmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Adliyeden alınan sabıka sicil kaydı yoktur yazısı ibraz edilmelidir.

Son 6 ay ortamında Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan etkinlik belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.

Limitet şirket ya da anonim şirket ise bunun dışında ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Şirket antetli kağıdı üstüne basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.

Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK hizmet dökümü, çalışan ise 4A SGK hizmet dökümü.

Vergi Levhası fotokopisi (2016 senesi olmalıdır)

Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması lüzumludir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.

Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu: Çin seyahati amacıyla hazırlanan belgelerde yer alan gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri prosedürü lüzumlu gördüğünüz takdirde şahıslardan konsolosluk doğrultusundan istenilmektedir. Şahıslar bu hallerde biyometrik verilerini vermelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat tarihinden en az bir ay evvelce müracaat gerçekleştirmek seyahatin problemsiz şekilde yapılması yönünden mühim olacaktır. Şahıslar bu vakit zarfında evraklarını kusursuz hazırlayarak konsolosluk yetki sahibi şahıslarına sunabilirler.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Çin turistik vizesi şahıslara müracaat gerçekleştirdikten sonra 7 ile 10 gün ortamında verilmektedir. Bu vakit resmi tatil günlerine göre uzayabilir.

Çin turistik vize Soruları

Çin turist vizesi nedir?

Çin turist vizesi Türkiye vatandaşları için merak edilen bir vize türüdür. Ülkeye turistik amaçlı olarak seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli belgeleri ibraz ederek bu vize türüne başvurması gerekmektedir. Ancak 2016 yılında yapılan prosedür değişikliğiyle bu vize türü için şahsi başvurular kabul edilmemekte olup, acenteler aracılığıyla yapacağınız en az 5 kişiden oluşan grup başvurularında bulunmanız gerekmektedir.

Çin Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Turistik vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli vize evrakları teslim edilmelidir.

Çin Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Çin Turistik vize sonuçlanma süresi genelde 5-10 iş günüdür. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda uzayabilir.

Çin Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Çin turistik amaçla vize verirken de vize harcını talep etmektedir. Turistik geziler için de vize harcı 161 Dolar’dır. Bulgaristan vizesinde yetişkin veya çocuk farkı yapılmaksızın hepsi için aynı ücret ödenmektedir.

Çin Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.