Konsolosluk resmi sitesi değildir.  Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi:istanbul.china-consulate.org’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Consultation For People's Republic Of China
Previous
Next

Çin Vizesi

Doğu Asya ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne ticari, turistik ziyaret veya eğitim amacı ile gitmek isteyen Bordo pasaport sahiplerinin Çin vizesi almak zorundadır. Diğer tür pasaport sahipleri ise 30 gün süreli seyahatlerde vize muafiyeti alabilirler. Farklı süreler içeren vize seçenekleri bulunmaktadır. Size uygun vize seçeneğini belirleyip başvuru ile ilgili gereken belgeleri başvuru merkezine getirerek seyahat etmek istediğiniz ülke için vize sahibi olabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong ve Makau’ya seyahat edecek Türk vatandaşları Çin vizesi olmadan seyahat edebilir. Ancak bu iki şehirden Çin anakarası için vize almak mümkün değildir. Seyahat planınızı ülkeden ayrılmadan yapmalısınız çünkü Çin Halk Cumhuriyeti bunu zorunlu tutuyor. Bu nedenle Çin’ yapacağınız seyahati planlı bir şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Çin Vizesi İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti turizm amaçlı Çin’e gitmek isteyenlerin bireysel başvurularını kabul etmemektedir. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti’ne gezme amaçlı bir seyahat planınız bulunuyorsa grup olarak Çin Vizesi başvurusu kabul edilmektedir. Turistik vizeler grup şeklinde kabul edildiğinden pasaporta basılmıyor. Ayrı bir kâğıt şeklinde hazırlanıp pasaportların arkalarında tutulması isteniyor. Grup turistik vizeleri iki ayrı nüsha şeklinde giriş ve çıkışta kullanılmak üzere hazırlanıyor. Vize başvurunuzun hızlı sonuçlanması için evraklarınızın eksiksiz ve doğru olması gerekir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş çıkış esnasında pasaportların arkasında muhafaza edilmesi istenen belgelerin ibrası zorunludur. Belgeleri ibraz edemezseniz ülkeye giriş ya da çıkış yapamazsınız. Çin vizesi grup başvurularında en az 5 kişi gerekir. Aksi durumda Çin vizesi başvurusu yapma olanağınız yoktur. Ancak vize başvurusunda yaparak vizelerini gerçekleştirerek alan 5 kişinin ülkeye giriş çıkışlarının aynı zamanda olması beklenmez. Bu nedenle vize işlemlerinizi seyahate başlamadan önce halletmeniz gerekir. Aksi takdirde seyahat sırasında sorunlar ortaya çıkabilir.

Çin vize işlemleri Ankara’da bulunan Büyükelçilik ve İstanbul’da yetkilendirilen Çin başkonsolosluğu yetkisi altında yürümektedir. Karar verme ve araştırma yetkisi Büyükelçilik yetkililerindedir. Çin başkonsolosluğu tek giriş, çift giriş ve Multiple giriş Çin vizesi başvurularını minimum 2 ay da sonuçlandırabilmektedir. Bu süre başvuru sırasında vermiş olduğunuz belgelerin tamlığına ve doğruluğuna bağlı olarak kısalmaktadır.

Geçmişteki giriş ve çıkışları dikkate alınmaksızın herkes başvuru yapabilir. Çin vizesi için önceden parmak izi olan yolcular sadece istenilen evrakları Konsolosluğa yollamaları yeterli olacaktır. Ancak daha önce Çin vizesi için parmak izi bulunmayan yolcuların parmak izlerini vermek üzere kendilerine bildirilen randevu gününde ve saatinde parmak izi vermek için gelmeleri gerekmektedir. Vize almak için doğru adımlar uygulandığında başvurunuzun onaylanma olasılığı yüksektir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır : 2021 Vize Ücreti 1 – 930×180 1

Çin Vizesi Başvuru İşlemleri

Çin Vizesi başvurularında vizenin tek girişli mi çift girişli mi olduğuna Çin’e gitmeden önce kontrol etmeleri önemlidir. Ayrıca Çin’e giriş yaptıktan sonra vize süresini geçirmemeye dikkat etmeleri gerekiyor. Vizede belirtilen sürelerin ihlali söz konusu olursa yabancılar para ve hapis cezasına çarptırılmalarının yanında Çin’e giriş yasağı konulabiliyor. Çin vize rejimine göre sahip oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb.) değiştirmek isterseniz, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvurmaları gerekmektedir.

İlk defa Çin vizesi başvurusu yapacaksanız, vizenizin tek girişli mi, çift girişli mi olacağına karar vermeniz gerekir. Eğer tek girişli bir vize almaya karar verirseniz o halde 3 ay içinde 30 günlük konaklama vizenize tanımlanacaktır. Eğer çift girişli vize almaya karar verirseniz o takdirde her girişiniz de 30 gün konaklama hakkı tanımlanacaktır. Çin konsolosluğu Çin vizesi başvuruları Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10 ila 12 saatleri arasında kabul etmektedir.  Ancak 2018 yılından itibaren Çin Büyükelçiliği yeni bir düzenleme ile Çin vizesi başvuruları randevu günü online sistem üzerinden alınarak vize başvuru formu yine online olarak doldurulacaktır. Bir diğer yeni düzenlemeyi de ticari amaçlı ülkeye girecekler için düzenlemiş bulunuyor. Çin’de üyelik bulunan mesleksel örgütlerden veya ticari kuruluşlardan alınan davet mektupları da geçerli olmaktadır.

Başvuru İşlemini gerçekleştirmek için Çin Vize Kategorileri

Çin vizesi için başvurulara başlamadan önce hangi kategori üzerinden vize evraklarını hazırlayacağınızı bilmeniz gerekir.

Kısa Süreli Çin Vizesi

L tipi turistik vize:  Çin’e gezi amaçlı gitmek isteyenlere verilen ve 5 kişilik grup halinde olması durumundan onaylana vizedir.

M tipi Ticari Vize: Çin’e ticari olarak faaliyette bulunmak üzere gitmek isteyenlere verilen vize kategorisidir.

F tipi Yatırımcı Vizesi:  Girişimcilik, fizibilite, yatırım ya da ortaklık kurmak amaçlı Çin’e gitmek isteyenlere verilen vizelerdir.

G tipi Transit Vize:  Çin’den diğer ülkelere transit geçiş yapacak kişilere verilen vizelerdir.

X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin topraklarında 180 günden kısa sürecek eğitim faaliyetlerine katılacak kişilerin tabi olduğu vizedir.

J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Gazetecilere verilen addır. Çin’e mesleki sebeple ve 180 günden kısa ziyaretler için verilir.

C Tipi Mürettebat Vizesi: Uluslararası tren, hava ve deniz araçları mürettebatı ve onların aileleri için verilen vizedir.

Q2Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin’de sürekli oturum izni ve hakkı bulunan yabancılar ve Çin’de 180 günden kısa kalmak isteyen Çin vatandaşları aile fertlerine uygulanıyor.

S2Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çalışma ve eğitim nedeni ile 180 günden az Çin’de kalan kişilerin aile fertlerine tanımlanan vize kategorisidir.

R tipi Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi:  Acil ihtiyaç duyulan uzman kişilere ya da üst düzey yeteneklere verilen vize kategorisidir.

Uzun Süreli Çin Vizesi

D Tipi –Oturum İzni:  Oturum vizesi de denebilir. Çin vizesine oturma hakkı almak için verilen vize kategorisidir.

J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin ‘de bulunan basın ve ilgili kurumlarda 180 günden uzun süre çalışacak gazetecilere sağlanan vizedir.

Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin ‘de sürekli konaklamak isteyen Çin vatandaşlarının aile üyelerine verilen vize kategorisidir.

S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çin’de çalışma ve eğitim amacıyla 6 aydan fazla kalacak kişilerin aile bireylerine sağlanan vize kategorisidir.

X1 Öğrenci Vizesi:  Çin’de 180 günden fazla uzun sürecek eğitim amacıyla kalacak kişilere verilmektedir.

Z Tipi çalışma Vizesi: Çin’de çalışmak isteyenlere verilir.

Çin Halk Cumhuriyeti’nden Hong Kong’a Seyahat

Çin anakarasından Hong Kong’a geçmek ve daha sonra tekrar Çin’e dönmek istiyorsanız geri dönüşleri temin etmek amacıyla gerekli vizelerinin olması şarttır. Bu şekilde bir yolculuk planladıysanız Çin’e gelmeden önce çift girişli vize almanız önemle tavsiye olunur. Bu vizeyi alarak daha rahat seyahat edebilirsiniz.

Transit Geçişler

Çin üzerinden üçüncü ülkelere geçerek bir seyahat planlamanız varsa havaalanı sınırlarından çıkılmadığı ve 24 saat ile sınırlı kaldığı takdirde vize alma zorunluluğu yoktur. 24 saatten uzun süren ve havaalanından çıkılmasını ve konaklamayı gerektiren transit geçişler için transit vize alınması gereklidir. Pasaportların geçerlilik süresinin en az altı ay olması zorunludur.

Vize çeşitleri her ülke için farklı olabilmektedir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz ülke ile ilgili vize bilginiz olmalıdır. Vizenin gerekip gerekmediği, hangi tür vizelerin olduğu, bu vizelerin ne işe yaradığı bilinmelidir.

Çin Vize Ücretleri 2021

Çin vize ücretleri 2021 yılında gelen davetiyenize göre 3 aylık tek girişli normal başvuru ücreti 58 USD konsolosluk harcı olmakla beraber normal başvurularınız için 45 USD başvuru merkezi servis ücretidir acil seyahatleriniz için ekspres başvuru seçenekleri mevcuttur 70 USD üzerinden ekspress olarak işleme aldırabilirsiniz