Çin Vizesi Nasıl Alınır? Şartları (2023)

Çin vizesi nasıl alınır

Çin Vizesi

Doğu Asya ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne ticari, turistik ziyaret veya eğitim amacı ile gitmek isteyen Bordo pasaport sahiplerinin Çin vizesi almak zorundadır. Diğer tür pasaport sahipleri ise 30 gün süreli seyahatlerde vize muafiyeti alabilirler. Farklı süreler içeren vize seçenekleri bulunmaktadır. Size uygun vize seçeneğini belirleyip başvuru ile ilgili gereken belgeleri başvuru merkezine getirerek seyahat etmek istediğiniz ülke için vize sahibi olabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong ve Makau’ya seyahat edecek Türk vatandaşları Çin vizesi olmadan seyahat edebilir. Ancak bu iki şehirden Çin anakarası için vize almak mümkün değildir. Seyahat planınızı ülkeden ayrılmadan yapmalısınız çünkü Çin Halk Cumhuriyeti bunu zorunlu tutuyor. Bu nedenle Çin’ yapacağınız seyahati planlı bir şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Çin Vizesi İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti turizm amaçlı Çin’e gitmek isteyenlerin bireysel başvurularını kabul etmemektedir. Eğer Çin Halk Cumhuriyeti’ne gezme amaçlı bir seyahat planınız bulunuyorsa grup olarak Çin Vizesi başvurusu kabul edilmektedir. Turistik vizeler grup şeklinde kabul edildiğinden pasaporta basılmıyor. Ayrı bir kâğıt şeklinde hazırlanıp pasaportların arkalarında tutulması isteniyor. Grup turistik vizeleri iki ayrı nüsha şeklinde giriş ve çıkışta kullanılmak üzere hazırlanıyor. Vize başvurunuzun hızlı sonuçlanması için evraklarınızın eksiksiz ve doğru olması gerekir.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş çıkış esnasında pasaportların arkasında muhafaza edilmesi istenen belgelerin ibrası zorunludur. Belgeleri ibraz edemezseniz ülkeye giriş ya da çıkış yapamazsınız. Çin vizesi grup başvurularında en az 5 kişi gerekir. Aksi durumda Çin vizesi başvurusu yapma olanağınız yoktur. Ancak vize başvurusunda yaparak vizelerini gerçekleştirerek alan 5 kişinin ülkeye giriş çıkışlarının aynı zamanda olması beklenmez. Bu nedenle vize işlemlerinizi seyahate başlamadan önce halletmeniz gerekir. Aksi takdirde seyahat sırasında sorunlar ortaya çıkabilir.

Çin vize işlemleri Ankara’da bulunan Büyükelçilik ve İstanbul’da yetkilendirilen Çin başkonsolosluğu yetkisi altında yürümektedir. Karar verme ve araştırma yetkisi Büyükelçilik yetkililerindedir. Çin başkonsolosluğu tek giriş, çift giriş ve Multiple giriş Çin vizesi başvurularını minimum 2 ay da sonuçlandırabilmektedir. Bu süre başvuru sırasında vermiş olduğunuz belgelerin tamlığına ve doğruluğuna bağlı olarak kısalmaktadır.

Geçmişteki giriş ve çıkışları dikkate alınmaksızın herkes başvuru yapabilir. Çin vizesi için önceden parmak izi olan yolcular sadece istenilen evrakları Konsolosluğa yollamaları yeterli olacaktır. Ancak daha önce Çin vizesi için parmak izi bulunmayan yolcuların parmak izlerini vermek üzere kendilerine bildirilen randevu gününde ve saatinde parmak izi vermek için gelmeleri gerekmektedir. Vize almak için doğru adımlar uygulandığında başvurunuzun onaylanma olasılığı yüksektir.

Çin Vizesi Nasıl Alınır? Şartları (2023) 1 – 930×180 1

Çin Vizesi Başvuru İşlemleri

Çin Vizesi başvurularında vizenin tek girişli mi çift girişli mi olduğuna Çin’e gitmeden önce kontrol etmeleri önemlidir. Ayrıca Çin’e giriş yaptıktan sonra vize süresini geçirmemeye dikkat etmeleri gerekiyor. Vizede belirtilen sürelerin ihlali söz konusu olursa yabancılar para ve hapis cezasına çarptırılmalarının yanında Çin’e giriş yasağı konulabiliyor. Çin vize rejimine göre sahip oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb.) değiştirmek isterseniz, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvurmaları gerekmektedir.

İlk defa Çin vizesi başvurusu yapacaksanız, vizenizin tek girişli mi, çift girişli mi olacağına karar vermeniz gerekir. Eğer tek girişli bir vize almaya karar verirseniz o halde 3 ay içinde 30 günlük konaklama vizenize tanımlanacaktır. Eğer çift girişli vize almaya karar verirseniz o takdirde her girişiniz de 30 gün konaklama hakkı tanımlanacaktır. Çin konsolosluğu Çin vizesi başvuruları Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 10 ila 12 saatleri arasında kabul etmektedir.  Ancak 2023 yılından itibaren Çin Büyükelçiliği yeni bir düzenleme ile Çin vizesi başvuruları randevu günü online sistem üzerinden alınarak vize başvuru formu yine online olarak doldurulacaktır. Bir diğer yeni düzenlemeyi de ticari amaçlı ülkeye girecekler için düzenlemiş bulunuyor. Çin’de üyelik bulunan mesleksel örgütlerden veya ticari kuruluşlardan alınan davet mektupları da geçerli olmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nden Hong Kong’a Seyahat

Çin anakarasından Hong Kong’a geçmek ve daha sonra tekrar Çin’e dönmek istiyorsanız geri dönüşleri temin etmek amacıyla gerekli vizelerinin olması şarttır. Bu şekilde bir yolculuk planladıysanız Çin’e gelmeden önce çift girişli vize almanız önemle tavsiye olunur. Bu vizeyi alarak daha rahat seyahat edebilirsiniz.

Transit Geçişler

Çin üzerinden üçüncü ülkelere geçerek bir seyahat planlamanız varsa havaalanı sınırlarından çıkılmadığı ve 24 saat ile sınırlı kaldığı takdirde vize alma zorunluluğu yoktur. 24 saatten uzun süren ve havaalanından çıkılmasını ve konaklamayı gerektiren transit geçişler için transit vize alınması gereklidir. Pasaportların geçerlilik süresinin en az altı ay olması zorunludur.

Vize çeşitleri her ülke için farklı olabilmektedir. Bu nedenle seyahat edeceğiniz ülke ile ilgili vize bilginiz olmalıdır. Vizenin gerekip gerekmediği, hangi tür vizelerin olduğu, bu vizelerin ne işe yaradığı bilinmelidir.

Çin Vize Ücretleri 2023

Çin vize ücretleri 2023 yılında gelen davetiyenize göre 3 aylık tek girişli normal başvuru ücreti 58 USD konsolosluk harcı olmakla beraber normal başvurularınız için 45 USD başvuru merkezi servis ücretidir acil seyahatleriniz için ekspres başvuru seçenekleri mevcuttur 70 USD üzerinden ekspress olarak işleme aldırabilirsiniz

Çin Vizesi Nasıl Alınır? Şartları (Değişti) S.S.S

Çin Vizesi Almak Kolay mı?

Çin Vizesi almak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için oldukça zordur. Talep edilen vize türüne göre istenen vize evrakları eksiksiz ve hatasız hazırlanmalı ve vize danışmanlarından yardım alınmalıdır.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Vize evrakları hazırlanarak vize ücreti ödenir ve Çin konsolosluklarından randevu alınır.

Çin Vize Türleri Nedir ve Çin Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

Çin Vizesi – Kısa Süreli

L Tipi Turistik Vize – Çin’e gezi amaçlı gitmek isteyen şahıslara verilmektedir, son değişiklikle turistik vize sadece grup başvurularında onay almaktadır.
M Tipi Ticari Vize: Çin’e ticari olarak faaliyette bulunmak üzere gitmek isteyen şahıslar içindir.
F Tipi Yatırımcı Vizesi: Yatırım, ortaklık veya fizibilite amaçlı seyahatler için oluşturulmuş Çin Vizesidir.
G Tipi Transit Vize: Çin’den diğer ülkelere geçiş yapacak şahıslar için düzenlenmiştir.
X2 Tipi Öğrenci Vizesi: Çin topraklarında 180 günden kısa sürecek eğitim faaliyetlerine katılacak şahıslar için oluşturulan Çin Vizesi türüdür.
J2 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin’e mesleki sebeple ve 180 günden kısa ziyaret yapmak isteyen  gazeteci kişilere verilir.
C Tipi Mürettebat Vizesi: Uluslararası tren, hava ve deniz araçları mürettebatı ve onların aileleri için verilen vize kategorisidir.
Q2 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin’de sürekli oturum izni bulunan yabancılar ve Çin’de 180 günden kısa kalmak isteyen Çin vatandaşları  aile şahıslarına uygulanan vize türüdür.
S2 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çalışma ve eğitim nedeni ile Çin’de 180 günden az kalan şahısların aile fertlerine tanımlanan vize özelliğini taşımaktadır.
R Tipi Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi: Çin’in üst düzey yeteneklere ya da acil ihtiyaç duyulan uzman şahıslara verdiği vize türüdür.

Çin Vizesi – Uzun Süreli

D Tipi – Oturum İzni: Çin Vizesine oturum amaçlı başvuran şahıslar için düzenlenen vize kategorisidir. 
J1 Tipi Basın Mensubu Vizesi: Çin’de bulunan basın ile ilgili kurumlarda 180 günden fazla süreli çalışacak gazeteciler içindir.
Q1 Tipi Aile Birleşimi Vizesi: Çin’de sürekli konaklamak isteyen Çin vatandaşlarının aile bireylerine (anne, baba, eş, çocuk) verilen vize türüdür. 
S1 Tipi Mesleki Eğitim Vizesi: Çalışma ve eğitim amacıyla Çin’de 180 (6Ay) günden fazla kalacak şahısların aile bireylerine verilir.
X1 Öğrenci Vizesi: Çin’de 180 günden uzun sürecek eğitim amacıyla kalacak şahıslara verilen vize kategorisidir.
Z Tipi Çalışma Vizesi: Çin’de çalışmak isteyen şahıslara verilir.

Çin Vizesi için dikkat edilmesi gereken konular

  • Hong Kong’a gidip tekrar Çin’e dönmek isteyen kişiler için vizelerinin çift girişli olması gerekmektedir. 
  • Çin üzerinden diğer ülkelere geçişlerde, havaalanı sınırından çıkılmadığınız sürece 24 saat boyunca vizeden muaf olursunuz. Eğer bu süreyi aşacaksanız vize almanız gerekecektir.
  • Çin topraklarına girişinizi takip eden 24 saat içinde konaklayacağınız adresi bulunduğunuz şehirdeki Kamu Güvenliği Müdürlüğü’ne muhakkak bildirmelisiniz. Otelde konaklayacaksanız bunu oteliniz yerine getirecektir.
  • Çin’e eğitim ya da çalışmak için altı ayı geçen seyahatleriniz için Çin Büyükelçiliği tarafından onaylı bir sağlık belgesi beyan etmeniz gerekecektir.
  • Çin vizesi ile girişlerinizde pasaportunuzu veya fotokopisini muhakkak yanınızda taşıyınız. Bu şart 16 yaşını geçen her şahıs için geçerlidir. Yanınızda bulunmayan pasaportunuz size para cezası olarak dönebilir, gözaltına dahi alınabilirsiniz.
  • Eğer pasaportunuzu çaldırır veya kaybederseniz Türk Büyükelçiliğine gitmeniz gerekecektir. Çin makamları geçerli pasaport veya seyahat belgesi olmayan yabancıların uçuşlarını kısıtlamıştır. Bu nedenle pasaportunuzu kaybettiyseniz bir gün süren tren yolculuğuyla Pekin’e gitmeniz gerekecektir.

Çin Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.